לא שותים ונוהגים: אם אתם יוצאים לבלות, אתם חייבים לקרוא את זה

לא שותים ונוהגים

עבור רבים, צריכת אלכוהול היא חלק בלתי נפרד מתרבות הבילויים וחלק ממשי מכל יציאה. זה בסדר גמור לשתות כמות סבירה של אלכוהול מפעם לפעם, אך חשוב לוודא שצריכת האלכוהול שלכם לא מסכנת אתכם ואת הסובבים אתכם.

הדבר רלוונטי במיוחד כאשר לוקחים את הרכב לבילוי, כאשר כלל הברזל ממנו לא חורגים הוא שלא מערבבים בין שתייה ונהיגה. יש דברים שנהגים צעירים חייבים לדעת על נהיגה לבילויים, ועליהם נעבור במדריך זה.

נהגים צעירים מעורבים יותר בתאונות דרכים

הנתונים העגומים הם שבכל שנה מתרחש מספר ארבע-ספרתי של תאונות דרכים, בהן מקפחים את חייהם כ-300 איש – וכל אחד הוא יותר מדי. למרבה הצער, נהגים צעירים מעורבים יותר בתאונות דרכים וזאת בשל הנטייה שלהם לקחת סיכונים שלא לצורך, לא להישמע תמיד לכללי התנועה ויותר מהכול – אי הקפדה על הימנעות מנהיגה בשכרות.

אל תהיו חלק מהסטטיסטיקה. כללי בטיחות בדרכים הם פשוטים: שמרו עליהם וכך תשמרו על חייכם וחיי הסובבים אתכם.

נהיגה תחת השפעת אלכוהול: מדוע זה כל כך מסוכן?

נהיגה בשכרות היא מסוכנת מאוד, גם כאשר נראה לכם ששתיתם קצת ואתם לא שיכורים, אלא רק טיפה מבושמים. צריכת אלכוהול משפיעה על יכולת הקשב שלכם לתנאי הדרך (דבר שמאתגר עוד יותר כשנוהגים בלילה), מהירות התגובה שלכם, התפיסה החזותית שלכם ועוד. האלכוהול גורם לעלייה בביטחון שלכם לנהוג כיאות אך מזיק לה, מה שהופך צריכת אלכוהול לפני נהיגה למסוכנת מאוד.

לא יוצאים לבילוי בלי לקבוע נהג תורן

חלק חשוב ביציאה לבילוי היא לקבוע מיהו נהג תורן שלא שותה בכלל. לא צ'ייסר אחד, לא "רק כוס של בירה" – כלום. הנהג התורן אחראי על הנהיגה והסעת החברים לבילוי וכאמור – הוא לא שותה בכלל. אמנם צריכת אלכוהול היא חלק מהבילוי אך השמירה על חייכם חשובה יותר. ניתן להנות גם מבלי לשתות, ואת הנהיגה ניתן לחלק בין החברים ביציאות השונות.

אם הנהג התורן שתה – הוא לא נהג תורן

לפעמים קובעים שאחד החברים הוא נהג תורן, אך קורה והוא שתה קצת. ראשית כל, זהו מעשה חסר אחריות מצידו אך אנחנו לא כאן כדי להטיף אלא כדי לתת לכם כלים לשמירה על הבטיחות. במידה והנהג התורן שתה, גם אם מעט – הוא לא עולה על ההגה. עכשיו זה תפקידכם למצוא פתרון אחר לחזרה הביתה שלא מערב נהג ששתה.

הכינו אלטרנטיבות לחזרה הביתה

בהמשך לסעיף הקודם על נהג תורן ששתה, חשוב להכין אלטרנטיבות למצב בו הנהג התורן לא יוכל להחזיר אתכם הביתה, בין אם בגלל ששתה ובין אם מסיבות אחרות. אפשרויות אלו יכולות לכלול תחבורה ציבורית וקווי לילה (יש לבדוק לפני היציאה שיש קווי לילה פעילים ממוקד הבילוי לבית שלכם) או להזמין מונית. כן, מונית זה יקר ויכול להיות מבאס אבל החיים שלכם יקרים יותר.

הדברים שלא עושים בשום פנים ואופן

נהיגה בדרך לבילוי ואחרי בילוי היא אתגר גם כאשר הנהג לא שותה, וזאת משום השעות בהן יוצאים כאשר לפעמים דרכים לא מוארות כמו שצריך, האווירה הקלילה ברכב והשעות בהן לפעמים מגלים עייפות. לכן חשוב לשמור יותר מתמיד על כללי הבטיחות, ואסור בשום אופן לעשות את הדברים הבאים: לא להתעסק בטלפון הנייד תוך כדי נהיגה. את המסלול מחפשים לפני תחילת הנסיעה באפליקציות הניווט, או שנוסע שאינו הנהג מתעסק בזה. לא נוהגים עייפים, ואם אתם עייפים עצרו להתרעננות במקום בטוח ומסודר ולא בשולי הכביש. ולא עולים מעבר למהירות המותרת, ומצייתים לכללי הבטיחות ולתמרורים.

השארת תגובה