עולים על ירוק זית: לאילו הטבות זכאים משרתי מילואים?

שירות מילואים הוא חובה אזרחית בישראל, המוטלת על אזרחים רבים שסיימו שירות סדיר או קבע. שירות המילואים הוא חלק מהמערך הביטחוני של ישראל, והוא חלק חשוב מאוד בהגנה על המדינה. הוא גם מקור לגאווה רבה וגם מאפשר להם להמשיך לתרום לביטחון המדינה. שירות המילואים יכול להיות חוויה מעצימה ומאתגרת, שמעניקה למשרתי המילואים תחושת שליחות וסיפוק, אבל גם עלול להיות כרוך בנטל במידה כזאת או אחרת. משרתי המילואים נדרשים לעזוב את העבודה, הלימודים והמשפחה לתקופה מסוימת, ולא פעם גם להתמודד עם קשיים פיזיים ומנטליים. כדי להקל על העומס, המדינה וגורמים נוספים מציעים הטבות שונות. אז לאילו הטבות אתם זכאים אם אתם משרתים במילואים?

מתגמלים בדרכים רבות

שירות מילואים יכול להתבטא בשבירת שגרה, אבל גם בלא מעט עומס על המשרתים. אופי השירות שונה מאדם לאדם, אך בלא מעט מקרים הוא מתבטא בניתוק כמעט מלא מהחיים השגרתיים לזמן ממושך, ובין היתר המשמעות היא שלא ניתן להמשיך ולהתפרנס באופן הרגיל. עם זאת, למשרתי מילואים מגיעות הטבות רבות מסוגים מגוונים. אלה עשויות להיות גם הטבות בנושאים מתמשכים וחיוניים כמו תשלום הארנונה וגם הטבות והנחות ברכישות. לדוגמה אפשר לקחת את מועדון בהצדעה, שהוא מועדון צרכנות שמספק הנחות בחנויות ואתרים שונים. מועדון בהצדעה גם מאפשר לקנות ציוד צבאי כמו שעון לצבא או תיק גב וגם מספק כרטיסי כניסה מוזלים למקומות כמו הצגות ומופעים. בנוסף להנחות המדינה מתחייבת לתשלום על ימי המילואים וכן להטבות, לתגמולים ולזכויות מסוגים שונים. מדובר למעשה בנושא רחב שבא לידי ביטוי בתחומים רבים, וכך למשל למעסיק אסור לפטר עובד בגלל שגויס למילואים. אז מה בדיוק מגיע לכם כמשרתי מילואים?

התגמול הכספי למשרתים

משרתי מילואים זכאים לקבל:

  • תגמול כספי ישיר: תגמול בסיסי אשר משולם ישירות על שירות המילואים עצמו על ידי המוסד לביטוח לאומי. התגמול הוא בגובה של לפחות 17 ש"ח ליום.
  • תגמול נוסף: אם שירתם במילואים למשך 10 ימים בשנה לפחות, בחודש מאי שבשנה העוקבת צפויה לכם הפתעה חביבה בדמות תגמול נוסף שתקבלו. התגמול תלוי בהיקף הימים ששירתם.

ברור שמענקים כספיים אלה משמעותיים מאוד למילואימניקים רבים. התשלום מחושב לפי שכר ברוטו ב-3 החודשים שלפני השירות ויש לו רמות מינימום ומקסימום מוגדרות.

 

 

הטבות שונות

מעבר לתשלום זה, משרתי מילואים עשויים לקבל מגוון הטבות, כגון:

  • מענק כלכלת בית שנתי שנועד לסייע עם הוצאות משק בית כמו חשמל או ארנונה.
  • זכאות לדיור במחיר מופחת במסגרת מחיר למשתכן.
  • הנחות בכניסה לאתרים שעליהם מופקדת רשות הטבע והגנים.
  • הנחה בעלות של חידוש דרכון כשרוצים לטוס לחו"ל וכן הנחות באגרת רישוי רכב שנתית ובחידוש רישיון נהיגה.
  • הנחות לבעלי מקצוע שונים שמשרתים במילואים, וביניהם שמאים ומתווכי נדל"ן.

סיוע מיוחד סביב מלחמות ומבצעים

כמו כן, במקרים שבהם הצבא פעיל במלחמה או מבצע מסוים, עשויות להיות הטבות והקלות מיוחדות נוספות. נזכיר כי אלה מצבים שבהם המשק כולו במצב חירום, בין השאר מכיוון שעובדים רבים מגויסים לשירות מילואים. במלחמת חרבות ברזל משרתי מילואים זכאים להטבות שונות מצד בנקים וחברות אשראי, כמו למשל קבלת דחייה בהחזר של הלוואות ב-3 חודשים. בנוסף, קיים מענק הוצאות אישיות שניתן למילואימניקים אשר שירתו 8 ימים או יותר בעקבות צו 8 במסגרת מלחמת חרבות ברזל, כמו גם מענקים בהיקפים שונים לבעלי משפחות וילדים. גם מוסדות לימוד שונים מציעים הטבות שונות למילואימניקים שלומדים אצלם, ובמסגרת חרבות ברזל מחולק פיצוי מיוחד לסטודנטים בגין הוצאות שנגרמו בעקבות שירות מילואים.

לסיכום

אם אתם משרתי מילואים כדאי שתדעו את הזכויות השונות שאתם עשויים להיות זכאים להן, שכן הן עשויות להקל עליכם עם הנטל הכלכלי וגם המנטלי שכולל שירות המילואים עצמו. אז למה לא לנצל זאת?

השארת תגובה